במציאות הישראלית של 2023 מסתבר שלא פשוט להיות חרדי במדינת ישראל. גל ההסתה הנובע מפי נציגי ציבור, אנשי תקשורת ושלל מפורסמים מחלחל גם לרחוב הישראלי אל האזרח הפשוט.
הרב אליה דוד דרוק התראיין ביום ראשון האחרון בגלי ישראל בתכניתו של ד"ר גדי טאוב. הרב דרוק חשף חלק ממסע ההסתה נגד הציבור החרדי.
"יש פה מסע הסתה שהתגבר בחודש האחרון, לאורך כל מדינת ישראל. כל פעם זה מתפרץ בעיקר לצרכים פוליטיים. כל פעם מחדש זה 'הכה את החרדי והשג את האינטרסים הפוליטיים'. ישנה קבוצה של אנשים שמנסים לעורר את שיח השנאה בחברה הישראלית, מסע שמחלחל דרך התקשורת ומשפיע גם על אנשים נורמטיביים. אני אדם עם חזות חרדית שמתגורר בעיר מעורבת ומעולם לא נתקלתי בגילויי שנאה. ביום שישי האחרון יצא לי באופן אישי לשמוע הערות על רקע שנאה מאנשים שאני מכיר אישית".
הרב דרוק תיאר את תחושותיו אחרי "המצור על בני ברק": "אני יושב ובוכה ובסערת רגשות נוראית. יש אנשים ששונאים אותי רק בגלל שאני דתי עם כיפה שחורה. זה בלתי נתפס אצלי".
לפני מספר ימים נרשם גילוי שנאה נוסף, כך מתאר שלמה פולק, עיתונאי רדיו "קול חי": "ליל שבת בשעה 23:00 באשדוד, חלף לידי אחד שזרק לעברי "אתם החרדים, מוצצי דם". התחלתי לרוץ מהפחד, הייתי לבד ברחוב, הבן אדם החל לרדוף אחרי, ארב לי בצד השני של הרחוב. לפתע הרגשתי חבטה חזקה בפרצוף, אותו אחד המשיך לקלל אותי וברח מהאיזור. מסתבר שהוא גרם לי לשבר קל באף. תודה גלית גוטמן".
גילויי השנאה הגיעו גם לרמת גן. כך מתארת עדי רפאלוביץ', חרדית שהעלתה תמונה שלה עם חברתה ריקי: "זו חברה שלי, ריקי. לריקי ובעלה יש עסק שמפרנס למעלה מעשר משפחות ובהן גם שמאלנים שמפגינים בקפלן. ריקי הותקפה היום בשופרסל מרום נווה כשבתה בת החודשיים על ידיה: "נמאס כבר מכם. אתם חיים על חשבוננו ומביאים 30 ילדים. אנחנו לא צריכים לממן אתכם", הטיחה בה אישה זרה. אלו הם פירות ההסתה".
ליאל, שכנה נוספת באותה שכונה ברמת גן, מתארת: "אני גרה בדיוק מעל המרכז הזה שנמצא בו השופרסל המדובר, באותה גינה הייתה גם את התקרית שצילמו לא מזמן בגן השעשועים ועשתה רעש. לצערי, מדובר בשכונה אנטישמית שמחאה כפיים לראש העיר בקורונה כשהציב גדרות בין רמת גן לבני ברק".
להזכירכם, באותה תקרית תושבת רמת גן שלא ראתה בעין יפה את הגעתה של קבוצת ילדות חרדיות לגינה בעיר, תקפה אותן באופן יוצא דופן תוך שימוש בביטויים אנטישמיים חסרי תקדים: "יש לכן את העיר שלכן. אתן לא קשורות בשום אופן וצורה. כמו טרמיטים, אל תבואו לכאן" (בחדרי חרדים).
אמש (ראשון) תיאר המגיש והעורך של רדיו גלי ישראל, אור שיראזי: "שעת ערב. צומת שוקת לכיוון מיתר ניסיון דריסה של בחור חרדי!!! ולא לא מדובר בפיגוע!
מתי תבינו שההסתה נגד הציבור החרדי עלולה עוד לעלות בדם?
הפעם זה היה רק ניסיון או הפחדה (תשפטו בעצמכם) אבל אני מצפה שמשטרת ישראל תשים ידה על הנהג ותביא אותו לפחות לחקירה".
קמפיין חדש עלה לאחרונה לרשת "דם חרדי אינו הפקר" מתוך תקוה שלא נגיע לשפיכות דמים.
![רב חרדי: "אני יושב ובוכה - יש אנשים ששונאים אותי רק כי אני דתי עם כיפה שחורה" 1 orna](https://secure.gravatar.com/avatar/21fb40cb27f640de43df98a06f919413?s=96&r=g&d=https://old.tovnews.co.il/wp-content/plugins/userswp/assets/images/no_profile.png)
שונאים אותך ואת החרדים לא בגלל הכיפה על הראש אלא בגלל שלא רק שאתם לא תורמים לכלכלה ולביטחון ( יש מיעוט שכן) אתם גם רוצים לשנות את חייהם של החילונים, הצטרפותם למנהיג מושחת, שרים עבריינים רק כדי שיהיה לכם טוב.
דמעון של תנין.
במקום להתקרבן תעשו שינוי.
אפשר לחשוב שבחברה החרדית הכל מושלם.
תצטרפו למעגל העובדים, ותלמדו בערב.
יש אנשים שהעבודה שלהם זה ללמוד וללמד….
אי אפשר שכל אדם חמישי במדינה ילמד וילמד תורה ויעשה 7 ילדים (בממוצע) ויחייה בעיקר מתקציבי מדינה של מגזרים יצרניים. זה אנוכי וסוציומטי ברמות מטורפות וגם עושה פיגוע בפרוייקט הישראלי (ובסופו של דבר לא יחזיק מעמד).
דיעה חצופה גרועה ורעה!!!
דיי לקנאה שנאה
זה לא כל אדם חמישי… הלווואי שכך
כרגע, 21 אחוז מתלמידי כיתות א' חרדים. אז אחד מתוך חמש בקרוב מאוד.איזו קנאה? שאני קורע את התחת ומשלם מאות אלפי שקלים מסים כל שנה ומישהו חושב שיש לו כוחות מיסטיים והוא תורם יותר בזה שהוא לוקח כספי ציבור ועושה 7 ילדים עניים ושולח אותם לבית ספר שמסיימים ללא תעודת בגרות? מה יש לקנא בדיוק?
אשמתה של הממשלה שלכם ששמה אתכם על המוקד בכך שהיא מפלה חילונים עובדים ויצרנים, ברגע שיהיה שיוויון ויהיה ברור לכל אזרח שהוא צריך לעבוד ולשאת בנטל המיסים זה לא יקרה
ולכן אתה מצדיק את ההסתה שמביאה לרצח של אנשים???
הכל נכון אבל לידרוס את אח שלך?!? תקשיב התקשורת דרדרה אותנו למצב שלא חשבתי בחיים שנגיעה אליו אומר לך את זה אני בתור איש שמאל קיצוני. …
אני חושב שהממשלה לא בסדר והיא הכי גרוע שיש אבל למצב כזה לא חלמתי בחיים שלי שבמדינה הזאת ידרסו את האחים שלי.
מתבייש שיש לי כאלה חברים במיפלגה. לאן הגענו???? רצח והסתה
בכל מגזר יש אנשים לא טובים ועדיף להתמקד בעיקר במקום להסיט את תשומת הלב. מעל 70% מהחרדים מסיימים בית ספר ללא בגרות. עוד 15 שנים הצפי שזה יעלה ל 80% ואז, 18 אחוזים מאזרחי ישראל יהיו חרדים ללא תעודת בגרות. אני לא מסיט לרצח. אני מדווח את העובדות — שלתת עוד כסף למוסדות לימוד שהתלמידים מסיימים בלי בגרות ובלי יכולת להשתכר בכבוד זה פיגוע בפרוייקט הישראלי. קצת ביקורת עצמית לא תזיק.
בזכות לומדי התורה העולם מיתקיים, שנאמר עים לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי
מעל 70% מהחרדים מסיימים בית ספר ללא בגרות. עוד 15 שנים הצפי שזה יעלה ל 80% ואז, 18 אחוזים מאזרחי ישראל יהיו חרדים ללא תעודת בגרות. זה לא מסורת יהודית ולא מה שמקיים את העולם. פיגוע בפרוייקט הישראלי. קצת ביקורת עצמית לא תזיק.
די נו מספיק
גם אני בוכה כי שונאים אותי מכיוון שאין לי כיפה ולא פחות שאין לי כפה שחורה.
אומרים עלי שאני בכלל לא יהודי
יורקים על הבנות שבסביבתי
והרשימה ארוכה…
אני לעומת זה לא שונא אף אדם בגלל קבוצת השייכות שלו. לא חרדים לא דתיים לא ימנים לא ערבים וכו…
אדם נמדד אך ורק על מי מה שהוא
רב יקר,
אנא אל תשעה לדברי השטנה, השנאה התהומית משוללת ההגיון והפגיעה המחרידה, משוללת המוסר.
התנהגות השמאל וקברניטי השנאה נובעת מצורך קמאי, לא מודע והרסני, בפגיעה, מידור והסתה פרועה כלפי הזולת.
ביטויי השנאה האלה, של יהודים המתעבים את יהדותם או את האחר שמבטא אותה בשונה מהם, נותחו ותועדו במקורות רבים במהלך עשרות השנים האחרונות; ספר אחד שמסביר את תופעת השנאה כלפי יהודים בכלל, ותופעת השנאה העצמית של יהודים לעצמם ולזולתם, הוא "תסמונת אוסלו" של הפסיכיאטר קנת לוין.
לבי נחמץ לנוכח האלימות. זה מכוון נגד כולנו – דתיים וחילוניים כאחד, באשר אנו מחזיקים בעמדות שונות מטלה המקובלות בקרב השמאל האלים.
חזק ואמץ, לכולנו.
אתם לא מיצגים את היהדות! אתם מתלבשים כמו אנשים ממזרח אירופה בימי הביניים הלא יהודים, אתם לא עובדים מתי בהסטוריה יהודים לא עבדו לפרנסתם? אתם תופעה של המאה ה 18 במזרח אירופה שנבעה מפחד מההשכלה שהביאה להתפתחות במדע. אתם ממש לא מייצגי היהדות. היהדות קדמה את הידע בעולם ואתם? חיים את העבר ומנסים בכל כוח למנוע מישראל להתקדם אל עבר העתיד. אין לי שנאה אליכם. יותר כעס על השקר שרבים מאמינים לו, שאתם מיצגים את היהדות
אותי החרדים שונאים כי אני אשכנזיה ונחשבת לשמאלנית. שנאה הדדית לצערינו. סטיגמות מרושעות
נדהמתי מדמעות התנין של החרדים.צביעות לשמה. אתם מצדיקים כל דבר רשע פדופיליה גניבה ומעילה שנעשו על ידי חרדים. דורשים שאנחנו ובנינו יאפשרו לכם במותם להתרבות.תתביישו.
מעל 70% מהחרדים מסיימים בית ספר ללא בגרות. עוד 15 שנים הצפי שזה יעלה ל 80% ואז, 18 אחוזים מאזרחי ישראל יהיו חרדים ללא תעודת בגרות. זו לא מסורת יהודית ולא מה שמקיים את העולם. פיגוע בפרוייקט הישראלי. קצת ביקורת עצמית לא תזיק — ולאף אחד לא אכפת הבגדים שלך. כועסים על מגזר שעושה נזק בכוונה וטוען שיש לו כוחות מיסטיים.
החרדים הפכו להיות המרוקאים החדשים, אף אחד לא שונא אותכם כי אתם חרדים. מקיאים אותכם על זה שאתם משתמטים חזירים, אחרי הכל, חזיר לא כשר , עדיין. כי ביבי מחר יכול להחליט אחרת אם זה ישרת אותו, והעילגים? יישרו קו