גדולי רבני הציונות הדתית בקריאה לשב"כ לעצור את העינויים בניצול מהלינץ'

הרבנים קוראים לשב"כ ולמשטרה להפסיק את המנהג לעצור את התושבים היהודיים שמגינים על חייהם, במקום לעצור את הפורעים הערבים

יעל קאפח ורשאואר
צילום באדיבות ארגון רבני תורת הארץ הטובה

רבני הציונות הדתית המאוגדים תחת ארגון "רבני תורת הארץ הטובה" פרסמו היום (ג') מכתב חריף נגד מעצרו של החשוד שהיה בלינץ' נגד קבוצת ילדים יהודים סמוך לאריאל בשבוע שעבר. במכתב הרבנים מתייחסים לכך שבחודשים האחרונים ישנם מקרי אלימות רבים כלפי יהודים מצד ערבים. הרבנים תוקפים את המשטרה והשב"כ ואומרים כי "נוהג פסול שהשתרש במשטרת ישראל ובשב"כ – לעצור דווקא את התושבים היהודיים אשר הגנו על חייהם וחיי משפחותיהם ולא לעצור את הפורעים הערבים".

הרבנים התייחסו לקבוצת המטיילים לסיור ליד העיר אריאל, וההתקפה האכזרית עליהם עם גרזנים ואגרופנים על ידי פורעים ערבים. "במקום לעצור מיד את הפורעים הערבים, נעצר ונלקח לחקירה ע"י השב"כ, יהודי אשר הגן על עצמו ועל חבורת המטיילים", כתבו. "אנו פונים בדרישה תקיפה וללא פשרות: לחדול מהנוהל הנפסד של מעצר הנרדף ולשחרר מיד את העצור, ללא כל תנאים!".

https://old.tovnews.co.il/%d7%9e%d7%96%d7%a2%d7%96%d7%a2-%d7%a0%d7%99%d7%a6%d7%95%d7%9c-%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%a5-%d7%a0%d7%92%d7%a8%d7%a8-%d7%91%d7%a9%d7%91%d7%9b-%d7%a2%d7%a8%d7%95%d7%9d-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%a8/

עוד הציעו כי "אפשר לזמן את המותקפים לחקירה במשטרה, בהנחה שפעלו מתוך הגנה עצמית ולתת להם את כל הזכויות של נחקרים, כדוגמת פגישה עם עורך דין". בנוסף, קראו הרבנים לעצור את הפורעים מיידית ולהעמידם לדין. לדבריהם, "מעצר ע"י השב"כ וחקירה בשב"כ שיש בה גם הפעלת כוח ע"י עינויים, משמעותה: המותקף ע"י פורעים ממניעים לאומניים, אם הוא מעז להגן על עצמו, חשוד בתקיפה לאומנית! לא יעלה על הדעת עיוות מוסרי זה!".

באיחוד 'רבני תורת הארץ הטובה' יושבים הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב חיים שטיינר, הרב דוד חי הכהן, הרב מרדכי שטרנברג, הרב איתן אייזמן, הרב יוסף ארציאל, הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב יהושע שפירא והרב דוד דודקביץ'.

אתמול (ב'), לאחר כשישה ימים שלא הורשה לפגוש בעו"ד, נפגש ניצול הלינץ' עם עו"ד עדי קידר מארגון חוננו. עו"ד קידר פגש את העצור במתקן השב"כ בו מוחזק העצור, ושמע ממנו את גרסתו לאירוע וכן את מה שעובר עליו בחקירות השב"כ וכן פרטים על האירוע הקשה בו הוא נגרר על הריצפה ללא ביגוד.

"הזדעזעתי לגלות כי הוא נמצא במצב נפשי וגופני קשה ביותר", אמר עו"ד קידר לאחר המפגש. לדבריו, "מסתבר כי כל הטענות שנטענו על ידו התבררו כנכונות. נגבתה ממנו תלונה מסודרת על ידי חוקר ואני מקווה מאוד שהדברים ייבדקו בהמשך. לגופו של עניין, נראה על פניו שהאירוע אינו אירוע שהיה צריך להיחקר על ידי השב"כ, אירוע שבינו לבין אירוע ביטחוני אין שום דבר וחצי דבר שכל כולו נוצר והחל ביוזמת הפורעים הערבים שמסתבר שהם מחבלים. על כן אנחנו דורשים הפסקה מיידית של חקירת השב"כ, ועד לאותו מועד לא נמסור את גרסתנו באופן מלא", מסר קידר.

https://old.tovnews.co.il/%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%99%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%a5-%d7%a1%d7%9e%d7%95%d7%9a-%d7%9c%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%90%d7%9c-%d7%94%d7%97%d7%95%d7%a7%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%90%d7%97%d7%93/

נזכיר כי הבוקר פורסם על התעללות שעבר ניצול הלינץ' בעת חקירתו. על פי הפרסום הוא נגרר עירום על הריצפה בשב"כ, נאלץ לעשות את צרכיו על עצמו, וכן הוא עבר אירוע לבבי במהלך החקירות. פרסום זה, שכאמור אושר על ידי העצור בפגישה עם עו"ד קידר, מצטרף לכך שהעצור נחקר ארבעה חקירות במהלך 24 שעות ללא אפשרות שינה וכן חקירה גם במהלך השבת למרות היותו שומר תורה ומצוות.

בתוך כך, מאות בני אדם הפגינו הערב מחוץ לכנסת במחאה על המעצר והחקירות הקשות אותם עובר העצור. בהפגנה השתתפו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר, אופיר סופר, מיכל וולדיגר, שמחה רוטמן ואבי מעוז. "לעצור באופן מידי את העינויים בחקירה ולהודיע על העברת החקירה למשטרת ישראל", דרשו המוחים מהשב"כ.

כזכור, העצור, נשוי, בשנות הארבעים לחייו, ללא עבר פלילי, אב ל-3 ילדים בגילאים 3,5, ו-6, בוגר שרות צבאי בחיל הים, נעצר ביום רביעי האחרון בשעות הצהרים, לאחר שהגיע למשטרת אריאל להגיש תלונה על הלינץ' הקשה שעבר יחד עם עוד קבוצת ילדים בסמוך לגדר העיר אריאל. לתדהמתו הוא נעצר והועבר לחקירת שב"כ תוך שנאסר עליו לפגוש בעו"ד עד היום. בימ"ש השלום באשקלון, האריך את מעצרו עד ליום רביעי הקרוב.

 

לחצו כאן להצטרפות לקהילת הוואטסאפ השקטה שלנו ותקבלו את כל העדכונים לפני כולם

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
המכללה לחיים1

כתבות נוספות

שתף :

רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום