תגלית מדהימה: שם ה' נמצא על קמע בהר עיבל

הוכחה ניצחת לקיום מעמד הברכה והקללה? שם ה' המפורש נמצא על הקמע שנחשף במזבח יהושע שבשומרון; עתיק במאות שנים מכל כתובת עברית מישראל הקדומה.

Artboard 22 copy 12
שם ה' הקדום בעולם
ד"ר סטריפלינג מראה את הממצא לראש מועצת שומרון יוסי דגן בזמן החפירות. קרדיט: מועצה אזורית שומרון

רגע היסטורי היום. במסיבת עיתונאים של ABR יחד עם הארכיאולוגים סקוט סטריפלינג, פרופ' גרשון גליל מאונ' חיפה, פיטר גרט ואן דר וין וג'ונס גטנברג מהאקדמיה למדעים של צ'כיה ומומחים בפענוח טקסטים עתיקים, הודיעו הארכיאולוגים כי הצליחו לפענח את הכתב העברי הקדום על גבי הקמע שהתגלה במזבח יהושע בדצמבר 2019 על ידי הארכיאולוג ד"ר סקוט סטריפלינג, ובחודש ינואר השנה פורסם כי זוהתה עליו האות א בעברית עתיקה.

הקמע נחשף במהלך סינון עפר שנותר מחפירות שעשה בעבר פרופ' אדם זרטל ז"ל, אשר חשף את מזבח הר עיבל. הסינון נעשה בשבי שומרון, והקמע נחשף על ידי ד"ר סקוט סטריפלינג שהראה את הממצא לראש מועצת שומרון יוסי דגן במקום.

החוקרים חשפו, באמצעים מתקדמים, בסיוע חוקרים באוניברסיטת פראג, כי על הקמע נמצאו המילים:

ארור, ארור, ארור – ארור על ידי ה' י-ה-ו-ה.
אתה תמות מקולל.
אתה בוודאות תמות מקולל.
ארור על ידי י-ה-ו-ה – ארור, ארור, ארור.

לראשונה נמצא שם ה' המפורש – י-ה-ו-ה, שם הוי' , בתקופה כל כך קדומה.

שם ה' הקדום בעולם
קרדיט: מועצה אזורית שומרון

החוקרים משערים כי הקמע מתקופת הברונזה המאוחרת ומתאים לתגלית של פרופ' אדם זרטל ז"ל, שגילה את מזבח יהושע במהלך סקר הר מנשה בשנות ה-80, שתיארך את האתר לרבע האחרון של המאה ה-13 לפנה"ס. זרטל הגיע למסקנה שהאתר הוא שריד של מזבח, וזיהה אותו עם המזבח המתואר בספר דברים, פרק כ"ז, פסוקים א'-י', ובספר יהושע, פרק ח' כחלק מרכזי ממעמד הברכה והקללה, ולכן קרא לו "מזבח יהושע". הוא ידוע יותר בציבור כ"מזבח הר עיבל"

זהו הכתב העברי הקדום ביותר שנמצא אי פעם. החוקרים סבורים כי הקמע הוא מתקופת הברונזה המאוחרת, המתאימה לזמן שבו יהושע בן נון הגיע עם עם ישראל לכניסה לארץ ולמעשה התקיים מעמד הברכה והקללה.

גודל הקמע הוא 2 ס"מ על 2 ס"מ, ומופיע עליו שם ה' המפורש, ככל הנראה בהופעה המוקדמת ביותר שלו אי פעם.

"לא ניתן להפריז בחשיבות הממצא הזה לעם ישראל לדורותיו ולמדינת ישראל" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון "קיבלנו דרישת שלום מיהושע בן נון, ועם ישראל בתקופת התנ"ך, הוכחה נוספת לקשר הבלתי ניתן להתרה בין עם ישראל לשומרון ולארץ ישראל. אנחנו כמועצה נמשיך לפעול כדי לשמר את המקום ודורשים מהרשויות להידרש לנושא ולדאוג להגן על המקום".

משה גוטמן מנהל "שומרים על הנצח" אומר כי הגילוי המרעיש נושא בחובו סיכון גדול לאתר, ולפיכך אנו ב"שומרים על הנצח" מגדירים אותו כאתר בסיכון ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. הגילוי גם מוכיח שאין מדובר ב'עניין מקומי'- אלא בערך מורשת עולמי, מושא התעניינות של מאות מיליונים ברחבי העולם. לא ייתכן שממשלת ישראל מסירה אחריות ולא שומרת על האתר. אם האתר ייפגע, האחריות תהיה כולה של שר הביטחון, ראש הממשלה וממשלת ישראל. מגוחך שאנו צריכים לומר זאת, אך אנו קוראים להם לפעול באופן מיידי להגנת האתר והמרחב הארכיאולוגי שסביבו. ראש הממשלה התחייב שדין המזבח כדין הכותל. עכשיו הגיע זמן המימוש שמרו על ההיסטוריה שלנו".

tal
Author: tal

לחצו כאן להצטרפות לקהילת הוואטסאפ השקטה שלנו ותקבלו את כל העדכונים לפני כולם

המכללה לחיים1
עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
2 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
ירחמיאל אברמוביץ
ירחמיאל אברמוביץ
2 שנים לפני

בנט וגנץ שימרו על מזבח יהושע בהר עיבל אל תתעלמו אלו השורשים שלנו הנצחיים ביהודה ושומרון לפי הארכיאולוגים מהארץ ומחול.

עופר
עופר
2 שנים לפני

זאת אזהרה גם לבנט ולגנץ המושחתים

המכללה לחיים1

כתבות נוספות

שתף :

רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
2
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום